Moje podróże po literaturze
Kategorie: Wszystkie | Książki | Stosiki | Varia | Wyzwania
RSS

Stosiki

poniedziałek, 07 maja 2012

Dzisiejszy dzień, co ostatnio rzadka się zdarza, był bardzo udany pod kątem czytelniczym: doszły ostatnie książki zamówione w Światowym Dniu Książki i skończyłam „Przeminęło z wiatrem” (wrażenia z lektury wkrótce). Zatem pochwalę się wszystkimi nabytkami z okazji Dnia Książki:

 

„To kill a mockingbird” („Zabić drozda”) Harper Lee – książka, która już od dawna figuruje na mojej liście „Do przeczytania”.
Cytuję opis z Biblionetki:  Zmieniła ona głęboko świadomość Amerykanów w kwestiach rasowych. Ale jej przesłanie wykracza daleko poza lokalną, amerykańską problematykę. Jest w niej wiele prawdy o miłości rodzinnej, o szacunku do własnych dzieci i sporo głębokiej, życiowej mądrości. Nade wszystko jednak "Zabić drozda" to ponadczasowa
 pochwała odwagi i ludzkiej przyzwoitości, która pokazuje, że sprawiedliwość i  prawość wymagają mocnego charakteru, gdyż czasem trzeba o nie walczyć przeciwko wszystkim.

„Consuming Passions” Judith Flanders – książka o życiu w wiktoriańskiej Anglii. Z okładki: „Rewolucja przemysłowa przyniosła za sobą rozwój fabryk, kolei, górnictwa i maszyn. Ale przyniosła również podróże, domy towarowe, wypoczynek i rozrywkę. (…) Judith Flanders odsłania kulisy powstania zupełnie nowego świata, świata pasjonujących zakupów, wystawnych widowisk i szalonej teatralności – świata, który w zasadzie bardzo przypomina ten, na którym dziś żyjemy.”

„Pan Cogito” Zbigniew Herbert – bo poczułam lekkie wyrzuty sumienia, że wśród książek na regale prawie nie mam poezji.

„Dolina Issy” Czesław Miłosz – czytałam kiedyś tę książkę i choć nie pamiętam prawie nic z fabuły, pamiętam, że zrobiła na mnie ogromne wrażenie i że jej czytanie sprawiło mi dużą przyjemność. Ciekawa jestem swoich wrażeń z ponownej lektury. Z Biblionetki: "Dolina Issy" to powieść o inicjacji i dojrzewaniu, o pierwszych wtajemniczeniach w sacrum, w miłość, w przyjaźń, erotykę czy śmierć. Ale jest to równocześnie opowieść o zachwycie istnieniem i o buncie przeciw światu, o afirmacji bytu i o niezgodzie na jego porządek, o pochwale Boskiego dzieła stworzenia i o otwartej, bluźnierczej rebelii przeciw jego Stwórcy.

„Smuga krwi” Johan Theorin – trzecia część tzw. cyklu olandzkiego (dwie poprzednie to „Zmierzch” i „Nocna zamieć”).  Ze strony wydawnictwa Czarne: Na Olandię wreszcie zawitała wiosna, a z nią pierwsi miastowi. Wśród nich Per Morner, który chce spędzić na wyspie Wielkanoc. Jego plany krzyżuje jednak telefon od schorowanego ojca. Jerry jest w swoim starym studiu filmowym i prosi, żeby po niego przyjechać. Gdy Per dociera na miejsce, w budynku wybucha pożar. W ostatniej chwili udaje mu się uratować ojca. Policja znajduje na pogorzelisku zwłoki dwóch ofiar. Per rozpoczyna własne śledztwo i mimo woli zostaje wciągnięty w brudne sprawy Jerry’ego, który przez lata zajmował się seksbiznesem. Czy za pożarem stoi ekswspólnik, a może któryś z aktorów zatrudnionych przy pornograficznych produkcjach? Trudno dociec prawdy w świecie, w którym nikt nie używa prawdziwych nazwisk. Jednak im bliżej rozwiązania tajemnicy jest Per, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo. Zbliża się Noc Walpurgii, na Olandii znów zapłoną ogniska…

I od czego by tu zacząć? Zastanawiam się nad „Zabić drozda” albo „Smugą krwi”…

Przy okazji polecam również nowy „Bluszcz” – dużo w nim ciekawych artykułów, na przykład o książkach, które najpierw zostały wielokrotnie odrzucone przez wydawnictwa, a ostatecznie stały się bestsellerami, albo o tym, kim są i co czytują czytelnicy jednej warszawskiej biblioteki.

19:02, kot_kreskowy84 , Stosiki
Link Dodaj komentarz »
sobota, 26 listopada 2011

Dawno nie było stosiku, ale tym razem nie mogę się oprzeć. Przyniosłam z biblioteki takie fajne książki, że sama nie wiem, od czego zacząć – takie dylematy to ja lubię.

 

1. „Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej” Barbara Demick – wielokrotnie nagradzany reportaż, którym zainteresowałam się po recenzji u Padmy.

2. „Zbyt wiele szczęścia” Alice Munro – nigdy nie byłam zwolenniczką opowiadań, ale podobno kanadyjska pisarka jest najwybitniejszą autorką krótkich form prozatorskich.

3. „Ziemia kłamstw” Anne Ragde – Skandynawia, tajemnice rodzinne, mroczne zakarmarki psychiki – więcej mnie nie trzeba namawiać.

4. „Ksiądz na manowcach” Józef Tischner – z potrzeby ducha.

5. „Najsłynniejsze miłości królów polskich” Jerzy Besala – po szale na Tudorów szukałam czegoś na własnym podwórku, na tę książkę zwróciła moją uwagę bśmietanka.

Jest co czytać!

A dodatkowo w kioskach pojawił się już kolejny numer magazynu „Książki”.

I też jest co czytać!

07:30, kot_kreskowy84 , Stosiki
Link Komentarze (10) »
niedziela, 06 lutego 2011

... ale mam trzy nowe nabytki, którymi chętnie się pochwalę. Szczególnie, że dwa z nich upolowałam w rewelacyjnych cenach 9,90 za sztukę!

1. "Kronika zadziwionego króla" G.T. Ballester - Powieść, osadzona w realiach Hiszpanii czasów inkwizycji, ukazuje historię monarchy Filipa IV, który pewnego dnia postanawia ujrzeć swą żonę w negliżu. Życzenie to wywołuje spore zamieszanie w królewskim pałacu. Intryga pozwala autorowi snuć nić opowieści właściwej dla powieści historycznej, lecz doprawionej dużą dozą humoru. (w Matrasie za 9,90!)

2. "Nasza klasa" T. Słobodzianek -  Nasza klasa to wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, o zbiorowej winie, o prawdzie, która okazuje się nikomu niepotrzebna, oraz o historii, której nie da się osądzić, odtworzyć ani nawet wytłumaczyć. Jak może ktoś zauważył, pozycja ta była już po prawej stronie w zakładce "A teraz czytam". Doszłam jednak do bardzo dla mnie wstrząsającego opisu i na razie zarzuciłam lekturę.

3. "Którędy droga?" I. Pears - Anglia po latach burzliwej cromwellowskiej republiki powoli powraca do stanu sprzed rewolucji. Jednakże Oksford, miasto w samym sercu Wielkiej Brytanii, wciąż stanowi intelektualną enklawę, miejsce ogromnych zawirowań naukowych, religijnych i politycznych. To właśnie tam, pośród murów obrośniętych bluszczem, ginie Robert Grove, profesor Nowego Kolegium. Tajemniczą śmierć profesora relacjonują czterej bohaterowie. Każda z opowiedzianych historii jest inna, lecz tylko jeden ze świadków ujawni niesamowitą prawdę. (w Matrasie za 9,90!)

22:37, kot_kreskowy84 , Stosiki
Link Komentarze (6) »
piątek, 29 października 2010

Przez ostatni czas uzbierał mi się spory stosik książek do przeczytania. Nie żebym przeczytała wszystkie z poprzedniego stosika, to mi się nie zdarza (a wam?). Mimo to książek przybywa i przybywa – niektóre pożyczone (te mają priorytet), niektóre kupione (te pewnie poczekają dłużej). Oto mój zapas na sezon jesienny:

 

 1. „Dom Augusty” M. Alexsson (pożyczone od Moniki) - Proza Majgull Axelsson jest bezkompromisowa i niepokojąca. Autorka przeplata brutalną rzeczywistość z magią i liryzmem. "Dom Augusty" to świetnie napisana, mądra opowieść o miłości, tłumionych tęsknotach, przemijaniu i śmierci.
 2. „Bzyk. Pasjonujące zespolenie nauki i seksu” M. Roach - Mary Roach znów wściubia nos tam, gdzie wszyscy by chcieli zajrzeć, ale się wstydzą. Szeroko otwiera zazwyczaj zamknięte drzwi, za którymi są prowadzone fascynujące badania nad seksem. Bzyk przyniesie wiele rozrywki i ciekawych informacji tym czytelnikom, którzy będą mieli odwagę ściągnąć ją z półki w księgarni.
 3. „Bez mojej zgody” J. Picoult (pożyczone od Marty) - Czy można odrzucić przeznaczenie? Czy pisany nam los nie wróci niepostrzeżenie jak bumerang? Gdzie są granice ludzkiej ingerencji w boski plan? Książka Jodi Picoult jeko jedna z nielicznych powieści porusza ważkie problemy osiągnięć współczesnej medycyny, które stawiają przed nami nowe dylematy etyczne.
 4. „Droga” C. McCarthy - Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzie – krwiożercze bestie. Ostatnie ślady naszej cywilizacji – puszka coca-coli i strzępy starych gazet. Piekło apokalipsy spełnionej w uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści Cormaca McCarthy’ego. Tę książkę czyta się ze ściśniętym gardłem i pełnym przerażenia zachwytem…
 5. „Nocna zamieć” J. Theorin - Johan Theorin po raz kolejny udowadnia swój kunszt w łączeniu wciągającej fabuły kryminalnej z pasjonującym opisem historii olandzkiej społeczności. Prawdziwa uczta dla wielbicieli skandynawskich kryminałów.
 6. „Mieszkańcy Roany odchodzą pogodnie. Wyprawy do Asyryjczyków, Cymbrów i Karaimów” K.M. Gauss - Małych narodów i grup narodowościowych jest w Europie więcej, niż się nam wydaje, i nikt nie potrafi opisywać ich dokładniej, czulej i z większym literackim zacięciem niż Karl-Markus Gauß
 7. „Romeo i Julia. Hamlet. Makbet” Szekspir (w przekładzie S. Barańczaka)
 8. „Zimowy monarcha” B. Cornwell (z biblioteki) - W piątym stuleciu po narodzinach Chrystusa Brytania jest na skraju przepaści. Nikną ślady rzymskiej cywilizacji, pogańscy bogowie ustępują przed zalewem chrześcijaństwa. "Zimowy monarcha" to wspaniała opowieść o polityce i wojnie toczonej w kraju, gdzie religia rywalizuje z magią o dusze ludzi.
 9. „O chłopcu, który ujarzmił wiatr” William Kamkwamba, Bryan Mealer (z biblioteki) - Kiedy w 2002 roku susza niszczy zbiory na polach Malawi i tysiące ludzi umiera z głodu, William Kamkwamba ma 13 lat nie czeka na cud, lecz niewiele myśląc bierze sprawy w swoje ręce. To niezwykła, krzepiąca opowieść o potędze ludzkiej pomysłowości i harcie ducha wobec przeciwności losu.
 10. „Nowicjuszka” T. Canavan ( z biblioteki) – druga część trylogii.
 11. „Gildia magów” T. Canavan (z biblioteki) – pierwsza część niezwykle popularnej trylogii fantasy „Trylogia Czarnego Maga”.
06:16, kot_kreskowy84 , Stosiki
Link Komentarze (5) »
piątek, 23 kwietnia 2010

... albo dwiema, albo trzema, albo.... :)

1. "Wolf Hall" Hilary Mantel - tegoroczny zdobywca nagrody Bookera. Wolf Hall to powieść historyczna, której głównym bohaterem jest Thomas Cromwell, jeden z najbliższych doradców króla Henryka VIII. To jego oczami śledzi czytelnik nieustanne starania władcy rodu, by spłodzić męskiego potomka, które w rezultacie doprowadzają do otwartej wojny z Watykanem.
Planowana data polskiej premiery: jesień 2010, wydanictwo Sonia Draga

2. "Krótki podręcznik przekraczania granic" Gazmend Kapelani – „To błyskotliwa, ironiczna i dowcipna opowieść na całkiem niewesoły temat. Kapllani pisze o emigracji i pisze o niej tak, jak nikt wcześniej. (…) Krótki podręcznik to książka mądra i ważna. Mówi o pokonywaniu granic i trudnym stanie zawieszenia, zwlekania, pozostawania gdzieś zbyt długo, który sprawia ból nawet najbardziej doświadczonym `pogranicznikom`.” Lisa Appignanesi

3. „Pride and prejudice” Jane Austen – chyba nie trzeba przedstawiać. W każdym razie, ja jeszcze jej nie czytałam.

4. To oślepiające, nieobecne światło” Tahar Ben Jelloun - Powieść Ben Jellouna jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących książek ostatnich lat. Wpisuje się w dobrze znaną w Polsce tradycję literatury łagrowej i obozowej, ale wprowadza do niej nowy ton – orientalną wrażliwość, którą jest przesycona, i odmienny kontekst religijny – islam w jego odmianie sufickiej. Książka Ben Jellouna dla jednych będzie naturalistycznym opisem tortur, dla innych – poetycką opowieścią o wyzwoleniu. Jest jednocześnie jednym i drugim – ukazuje pełnię człowieczeństwa.

5. „O przekładzie na przykładzie. Rozprawa tłumacza z Europą Normana Daviesa” Elżbieta Tabakowska - Elżbieta Tabakowska odsłania sekrety pracy tłumacza. Uważa, że adeptów sztuki tłumaczenia należy uczyć przede wszystkim „uwrażliwienia na tekst”. Polega ono na dostrzeganiu wszystkich subtelności i niuansów, które łatwo umykają podczas zbyt pobieżnej lektury, ale także na przestrzeganiu zawodowej etyki, której miarą jest wierność intencjom autora i rzetelność nakazująca szukać, sprawdzać i weryfikować. Dla wszystkich zainteresowanych przekładem - wykład obowiązkowy!

6. „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła” Michał Kruszona - Książka Kruszony to jedna z najbardziej uroczych i tajemniczych wypraw, w jakie się wybrałem. Nie mam już teraz wątpliwości, że kresy Europy leżą w Rumunii. Tutaj magia, mistycyzm i cywilizacja bizantyńsko-łacińska stworzyła unikalny kulturowy tygiel. Z niego wyrasta drzewo dobra i zła naszej europejskiej kultury. Kruszona spotyka współczesne reinkarnacje demona Drakuli i ludzi niezwykle otwartych i przyjaznych. Pełnych naturalnej, pierwotnej godności.

7. „Przejażdżka po Rosji” Andrzej Wróblewski - W którymś momencie Przejażdżka po Rosji zamienia się ze skromnej, pełnej gagów opowieści w analizę państwa i systemu, która pod względem diagnozy niewiele się różni od słynnych listów z Rosji markiza de Custine'a. [...] Humor, i to przedni, jest wielkim walorem tej książeczki, a hipotezy typu socjologicznego i antropologicznego, a nawet historyczno-kulinarnego (fragment o kawiorze) to bodaj prawdziwe perełki.

8. „The Pillars of the Earth” Ken Follett - Monumentalna saga historyczna. Jej akcja rozpoczyna się na początku XII wieku w Anglii nękanej wojnami domowymi, konfliktami na tle religijnym, głodem, walkami o sukcesję na angielskim tronie. Walka o władzę, intrygi, seks, mroczne tajemnice, w połączeniu z błyskotliwą mieszanką ludzkich emocji  oraz galerią niezapomnianych postaci tworzą porywającą opowieść, która wciągnie każdego czytelnika.

9. „Hakawati – mistrz opowieści” Rabih Alameddine - Zaczarowane historie, miłość i zdrada, latające dywany, dżinny i niebezpiecznie zmysłowy urok - to świat Fatimy, która jednym spojrzeniem uwodzi mężczyzn i duchy. To historia, którą opowiada hakawati, mistrz opowieści, uwodząc swoich słuchaczy.

*wszystkie opisy pochodzą z okładki albo ze strony wydawcy

17:35, kot_kreskowy84 , Stosiki
Link Komentarze (6) »
środa, 21 kwietnia 2010

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Książki i pewnie pojawią się wtedy jakieś nowe stosiki u mnie na półce. Tymczasem prezentuję łupy z wczorajszej wizyty w bibliotece. Koty były bardzo zainteresowane i nie udało mi się zrobić zdjęcia całkiem bez kota, więc niech już będzie z kotem :) Z Kają. Więcej zdjęć moich milusińskich można pooglądać na Kotowisku.

1. Igrzyska śmierci - S. Collins

2. W pierścieniu ognia - S. Collins

3. Trzy połówki jabłka - A. Kozłowska

4. Zawieście czerwone latarnie - Su Tong (wreszcie! wreszcie! wreszcie!)

5. Przeproś - A. Kościow

21:12, kot_kreskowy84 , Stosiki
Link Komentarze (10) »
wtorek, 17 listopada 2009

Oto efekt dwudniowych łowów książkowych prowadzonych głównie w pobliskich bibliotekach (6 książek) ale także na Allegro (4 sztuki za 45 zł :D). Voila!

1. "Pod Huncwotem" Martha Grimes

2. "Ostatni sędzia" John Grisham

3. "Świat według Clarksona" Jeremy Clarkson

4. "Tysiąc wspaniałych słońc" Khaled Hosseini (wszystkie cztery z allegro)

5. "Czarnobylskie  truskawki" Vesna Goldsworthy

6. "Kraj, gdzie nigdy się nie umiera" Ornela Vorpsi

7. "Zamknięte drzwi" Magda Szabo

8. "Dom duchów" Isabel Allende

9. "Podania i legendy wrocławskie i dolnośląskie" Krzysztof Kwaśniewski

10. "Złodziejka książek" Markus Zusak

Czuję się błogo mając pod ręką tyle fajnych książek, wyglądają na półce bardzo smakowicie i nie mogę się zdecydować, od której zacząć. Takie dylematy lubię!

19:43, kot_kreskowy84 , Stosiki
Link Komentarze (7) »
 
1 , 2
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
A teraz czytam
Blogi o książkach
Czytelnicze wyzwania
Księgarnie i biblioteki online
O książkach
Polecam także
Przeczytane w 2012 roku
W 2009 roku przeczytałam
W 2010 roku przeczytałam
W 2011 roku przeczytałam
Dodatki na bloga