Moje podróże po literaturze
Kategorie: Wszystkie | Książki | Stosiki | Varia | Wyzwania
RSS
wtorek, 16 października 2012

Stwierdziłam, że w moim czytelniczym życiu trochę brakuje poezji, i sięgnęłam po klasykę: „Pana Cogito” Zbigniewa Herberta. Niby w liceum coś tam było, ale po pierwsze tylko we fragmentach, po drugie nastawione na zgadywanie „co poeta miał na myśli”, a po trzecie pewne książki zupełnie inaczej czyta się w dojrzalszym (ekhm) wieku.

 Przeczytałam więc „Pana Cogito” i teraz stoję przed problemem: jak o tym napisać? Sprawy nie ułatwia fakt, że Herbert jest wybitnym poetą opisanym przez wszystkie mądre głowy na tysiące sposobów. Ale ponieważ to jest tylko mój blog, a nie podręcznik literatury, pozwolę sobie na własne, proste przemyślenia na temat niektórych wierszy.


Chociaż każdy wiersz podczas lektury robi wrażenie, kilka poruszyło mnie szczególnie i na pewno na długo zapadnie mi w pamięć.

Przeczytaj cały wpis pod poniższym adresem:

http://kacikksiazki.blogspot.com/2012/10/pan-cogito.html 

12:03, kot_kreskowy84
Link Dodaj komentarz »
piątek, 05 października 2012

O Salmanie Rushdiem ostatnio dużo się mówi w kontekście jego niedawno opublikowanej autobiografii. To właśnie oraz wywiad z Rushdiem w nowym numerze „Książek” skłoniły mnie do sięgnięcia po jego twórczość. Na pierwszy ogień poszedł tomik opowiadań „Wschód, Zachód”. Dość nietypowo jak na mnie, bo opowiadania nie należą do moich ulubionych form literackich. Te jednak przypadły mi do gustu.

Zapraszam na:

http://kacikksiazki.blogspot.com/2012/10/wschod-zachod.html 

10:12, kot_kreskowy84
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 27 września 2012

Choć pierwsze spotkanie z twórczością Elżbiety Cherezińskiej nie było zbyt udane, nie mogłam przejść obojętnie obok zachwalanej wszędzie książki beletrystycznej o historii Polski. Brakuje mi takich książek. Historia Anglii czy Francji to tematy głęboko eksplorowane przez literaturę piękną, w tym również przez pisarzy współczesnych, a historia Polski, mam wrażenie, jakoś rzadko staje się tematem powieści. Jednak Elżbieta Cherezińska postawiła na ten temat i wyszło jej świetnie!

Cała recenzja książki pod poniższym linkiem:

http://kacikksiazki.blogspot.com/2012/09/korona-sniegu-i-krwi.html 

15:40, kot_kreskowy84
Link Dodaj komentarz »
piątek, 07 września 2012

Co za wspaniała książka! Sięgnęłam po nią skuszona piękną okładką („Apollo i Dafne” Berniniego), ale tytuł napawał mnie lekkim sceptycyzmem. Niepotrzebnie. „Nieśmiertelność” ma podtytuł „Prometejski sen medycyny” i to właśnie ten podtytuł najlepiej oddaje treść książki. 

Gorąco polecam książkę! A cała recenzja pod poniższym linkiem:

http://kacikksiazki.blogspot.com/2012/09/niesmiertelnosc.html 

08:26, kot_kreskowy84
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 września 2012

Im mniej mam czasu na czytanie, tym większą mam ochotę na gromadzenie książek. To chyba jakiś taki atawizm mola książkowego. Podobnie jak człowiek, który jest głodny, odczuwa potrzebę gromadzenia jedzenia na zapas, tak ja czując głód książek, mam potrzebę gromadzić książki, żeby w razie wolnej chwili mieć pod ręką ciekawy wybór. Co poczytam inne blogi, to zaraz moja „Lista książek do przeczytania” powiększa się o kilka pozycji (ostatnio o "Koronę śniegu i krwi", którą właśnie dzisiaj nabyłam, o "Wrześniowe dziewczynki" i o "Pocztę literacką"). Do tego trafiłam niedawno na ciekawą listę zapowiedzi książkowych, z której też wybrałam sobie kilka tytułów, na które warto czekać.

Które nowości wydawnicze wydają mi się warte polecenia? Zobaczcie na:

http://kacikksiazki.blogspot.com/2012/09/nowosci-na-jesien.html 

 

20:42, kot_kreskowy84
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 30 sierpnia 2012

Kiedy zaczynałam czytać tę książkę, nie wiedziałam, o czym będzie, ani czego się właściwie po niej spodziewać. Po stu stronach lektury, dalej tego nie wiedziałam, w związku z czym byłam bliska odłożenia książki na półkę. Jednak nie zrobiłam tego i wreszcie około 170 strony akcja nareszcie nabrała tempa. A ja zaczęłam myśleć, że akcja nie jest celem tej książki, ale raczej pretekstem do pokazania pewnego wycinka brytyjskiej powojennej rzeczywistości. 

Zapraszam do przeczytania całości pod adresem:

http://kacikksiazki.blogspot.com/2012/08/ktos-we-mnie.html

20:22, kot_kreskowy84
Link Dodaj komentarz »
sobota, 25 sierpnia 2012

Wychodzi na to, że powieści historyczne stają się jednym z moich ulubionych gatunków. Poznawanie historii (nawet lekko zniekształconej przez licencia poetica autora) przez pryzmat losów poszczególnych postaci jest naprawdę fascynujące.

"Katarzyna Wielka. Gra o władzę” to obszerna (500 stron) opowieść o losach Zofii Anhalt-Zerbst, księżniczki ze Szczecina, od czasu jej przybycia do Rosji po wstąpienie na tron cesarski jako caryca Katarzyna II. 

Zapraszam do przeczytania całej recenzji pod adresem:

http://kacikksiazki.blogspot.com/2012/08/katarzyna-wielka-gra-o-wadze.html 20:41, kot_kreskowy84
Link Komentarze (2) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 29
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Zakładki:
A teraz czytam
Blogi o książkach
Czytelnicze wyzwania
Księgarnie i biblioteki online
O książkach
Polecam także
Przeczytane w 2012 roku
W 2009 roku przeczytałam
W 2010 roku przeczytałam
W 2011 roku przeczytałam
Dodatki na bloga